Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Sierra Leone Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Ve Vergi Kaçakçılığı İle Vergiden Kaçınmaya Engel Olma Anlaşması Ankara’da İmzalanmıştır. – GİB Duyurusu

21 – 23 Aralık 2020 tarihleri arasında Sözleşmeli Avukat İstihdamına İlişkin Giriş Sınavı Yapılacaktır. – GİB Duyurusu
5 Kasım 2020
VERGİ BORÇLARINDA YAPILANDIRMA FIRSATI BAŞLADI – GİB Duyurusu
17 Kasım 2020

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sierra Leone Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığı ile Vergiden Kaçınmaya Engel Olma Anlaşması 3 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

Türkiye adına Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ile Sierra Leone adına Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sayın Nabeela Farida TUNIS tarafından imzalanan bu Anlaşma ile her iki ülke yatırımcıları açısından Türkiye ve Sierra Leone’nin daha cazip hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Anlaşma iki ülke tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecektir.

Anlaşma ile genel olarak vergilendirme hakkı, geliri elde eden kişinin yerleşik olduğu ülkeye verilmekte, gelirin elde edildiği ülkenin vergilendirme hakkı kar payı, faiz ve gayrimaddi hak bedellerinde belirli oranlarla sınırlandırılmaktadır. Ayrıca diğer ülkede 12 aydan kısa süren inşaat, yapım veya kurma projesi faaliyetlerinin icra edildiği ülkede vergilendirilmemesi öngörülmektedir.

Diğer taraftan, Anlaşma’da yer alan Bilgi Değişimi maddesi ile iki ülkenin vergi kayıp ve kaçağı ile daha etkin bir mücadele yürütmeleri mümkün olacaktır. Ayrıca, iki ülke arasında vergilerin tahsilatında işbirliği yapılmasına ilişkin düzenleme de Anlaşma’da yer almıştır.

Türkiye’nin, imzalanan bu anlaşma ile bugüne kadar sonuçlandırdığı Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmalarının sayısı 94’e ulaşmış olup, bunlardan 85’i yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.